Istorinė atmintis

2013 m. mano iniciatyva buvo įsteigta ir, prasidėjus naujai Seimo kadencijai, atkurta laikinoji grupė „Už istorinę atmintį ir teisingumą“ (16 narių), kuri pradėjo judinti Lukiškių aikštės, Žaliojo tilto skulptūrų problemas: rengė susitikimus (su Kultūros ministru, architektais, skulptoriais), kvietė suinteresuotus visuomenės atstovus aktyviau išreikšti savo poziciją. Pats dalyvavau formuojant viešąją nuomonę, 2013 m. gruodžio mėn. inicijavau Sovietinės okupacijos tyrimo asociacijos (SOTA) įsteigimą, kuri dabar savarankiškai tęsia savo veiklą. Tapau prezidentės Dalios Grybauskaitės atnaujintos Tarptautinės komisijos nacių ir sovietų nusikaltimams tirti nariu, sovietinių nusikaltimų tyrimo pakomisės pirmininku. Taip pat laikinoji grupė ėmėsi iniciatyvos Seime renginiais priminti trėmimų metines (1948 m. trėmimų 65-mečio 2013 m. ir kt.) bei kitas Lietuvai reikšmingas datas.

Per grupės posėdžius (surengtos diskusijos dėl kultūros ir meno projektų finansavimo, dėl holokausto istorijos tyri­mų, dėl 1940 metų kolaborantų paminklų įvertinimo ir kt.) stengtasi atkreipti valstybės institucijų dėmesį į egzistuojančias problemas bei skatinti jas spręsti. Deja, pasiekta tik dalis iškeltų tikslų. Teko kreiptis į generalinę prokuratūrą dėl „Pervyj Baltyjskij kanal“ pažeistų Lietuvos įstatymų (buvo menkinami Sausio 13-osios įvykiai), į Anykščių, Trakų ir Alytaus savivaldybes dėl okupantų paliktų paminklinių ženklų, skirtų įamžinti okupantų „žygdarbius“ ar „žuvimo vietas“ kovojant su lietuvių rezistencija (Trakų raj. Aukštadvario regioniniame parke išmontuotas, Alytaus raj. Miroslavo m. prie tokio paminklo pritvirtinta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro parengta informacinė lentelė).

Laisvalaikiu siekiu dalintis ir savo istorijos žiniomis: per dvejus metus parašytos 3 knygos: „Lietuvos žvalgyba“, „KGB. Visiškai slaptai“ ir „Išdavystė. Markulio dienoraščiai, recenzuoti 3 mokykliniai vadovėliai, dalyvauta ir organizuota 18 specialių konferencijų bei diskusijų. Surengti 44 išvažiuojamieji knygų pristatymai (maždaug 2600 dalyvių), tarp jų knygos „Teroras 1940-1958 m.“ pristatymai už nuosavas lėšas lietuvių bendruomenėms Londone, Briuselyje, Vašingtone ir Čikagoje.

2016 m. sausio mėn. sukurtas tinklalapis www.istorineatmintis.lt

APIE PROJEKTĄ

2013 m. gruodžio 2 d. įvyko Sovietinės okupacijos tyrimo asociacijos steigiamasis susirinkimas, kurio metu pradėta mąstyti apie internetinės svetainės www.istorineatmintis.lt sukūrimą. Šiai idėjai realizuoti prireikė laiko, tačiau galiausiai įdiegta virtuali platforma istorinės informacijos sklaidai.

Tikslas – skatinti istorijos mokslo, kultūros, meno, švietimo atstovų ir kitų suinteresuotų asmenų aktyvumą, tiriant bei įamžinant Lietuvos istoriją ir atmintį. Idėjos įgyvendinimas – skelbti išliekamąją vertę turinčius straipsnius ir komentarus, kuriuose derinant akademinį ir publicistinį stilių į istorijos įvykius būtų žvelgiama iš savitos, unikalios perspektyvos.

Sovietinės okupacijos tyrimo asociacija, vienijanti tiriančius ir įamžinančius Lietuvos istoriją bei atmintį, siūlo jungtis ir padėti vieni kitiems, kad apie šiuos darbus žinotų kuo platesni visuomenės sluoksniai. Siekiama, kad istorikų darbai pavirstų ne vien mokslininkų knygomis lentynose, tačiau ir lengvai prieinama informacija virtualioje erdvėje.

Kviečiami ne tik istorikai, bet ir visi norintys pasidalinti savo naujausiais atradimais, straipsniais, asmeninėmis istorinėmis fotografijomis su aprašymais, kurie patektų į viešą istorinę apyvartą. Taip prisidėtumėte prie reikšmingų istorijos įvykių įamžinimo ir viešinimo.

PRISIJUNKITE 

Sovietinės okupacijos tyrimo asociacija kviečia Jus siųsti savo istorinio pobūdžio straipsnius, komentarus, pasidalinti fotografijomis (su aprašymais), kuriose būtų užfiksuotos istorinės akimirkos.

Prie idėjos įgyvendinimo galite prisidėti rašydami ir siųsdami minėtą medžiagą arba skleisdami žinią apie naująjį tinklalapį bei skatindami pažįstamus susisiekti su mumis.

Visus susidomėjusius kviečiame rašyti el. paštu lina.krilaviciute@gmail.com

Taip pat veikia šios interneto svetainės „Facebook“ paskyra: https://www.facebook.com/istorineatmintis/?notif_t=page_fan.