Teisės ir teisėtvarkos ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetų pranešimas: Operatyvinės veiklos įstatymo pataisos priimtos siekiant stiprinti operatyvinės veiklos teisėtumo kontrolę bei kovą su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija

2011 gegužės 26 d.
 
Seimas 2011 m. gegužės 12 d. priėmė Operatyvinės veiklos įstatymo (OVĮ) pakeitimo ir papildymo įstatymą, kuriuo sukonkretinamos operatyvinių priemonių sankcionavimo procedūros. Tai padės teisėsaugai greičiau ir efektyviau atskleisti sunkius nusikaltimus – būtent toks yra šių pataisų tikslas.
 
Iki šiol galiojusios OVĮ nuostatos, susijusios su operatyvinių priemonių sankcionavimu, buvo priimtos dar tada, kai iš viso nebuvo mobilaus ryšio telefono aparatų. Taigi visais atvejais asmenims, kurių atžvilgiu atliekamas operatyvinis tyrimas ir vykdomi sankcionuoti operatyviniai veiksmai, pakeitus abonento numerį ar patį telefono aparatą, operatyvinės veiklos subjektai privalėdavo kas kartą pakartotinai kreiptis į prokurorą ir gauti teisėjo sankciją.
 
Praktiniai pavyzdžiai rodo, kad abonento numerio keitimas ir (ar) kito telefono aparato įsigijimas dažniausiai susiję su sunkius nusikaltimus darančių asmenų siekiu išvengti teisėsaugos kontrolės ir atsakomybės. Teisėsaugos institucijos praranda laiką, didėja tyrimų sąnaudos, nusikaltimas apskritai gali likti neatskleistas, kita vertus, teisėjas, sprendžiantis dėl sankcijos, apkraunamas bereikalingu darbu ir gali pristigti laiko įsigilinti į pateiktą medžiagą ir užtikrinti veiksmingą operatyvinio tyrimo kontrolę.
 
Priimti pakeitimai leis išspręsti šią problemą, padidins operatyvinės veiklos subjektų darbo efektyvumą ir nusikalstamų veikų atskleidimą, nes asmenų pokalbių telefonu kontrolė operatyvinėje veikloje bus susieta su konkrečiu asmeniu ir jo daroma nusikalstama veika, o ne jo naudojamu abonento numeriu.
 
Taigi visų pirma tik asmenys, darantys sunkius nusikaltimus, priklausantys organizuotoms nusikalstamoms grupėms, užsiimantys kontrabanda, narkotikų prekyba, taip pat korumpuoti valdininkai yra pagrindiniai šių įstatymo pakeitimų taikiniai, - pažymi Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas ir Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras. Šiuo metu susiklostė netoleruotina situacija, kai nusikaltėliai gali kasdien pasikeisti ne tik išankstinio apmokėjimo telefono korteles, kurios Lietuvoje neregistruojamos, bet ir patį telefono aparatą ir taip išvengti teisėsaugos institucijų kontrolės.
 
Kita vertus, įsigaliojus šioms OVĮ pataisoms sustiprės teisėsaugos institucijų vadovų, prokuratūros pareigūnų ir teisėjų, dalyvaujančių šiame procese, atsakomybė: jie privalės užtikrinti veiksmingą teisėtumo kontrolę. Įstatyme numatytos aiškios operatyvinių veiksmų teisėtumo kontrolės formos ir tobulinama jų sankcionavimo procedūra. Operatyviniai veiksmai galės būti sankcionuojami ne ilgesniam kaip 3 mėnesių laikotarpiui su galimybe pratęsti šį laikotarpį, tačiau ne daugiau negu tris kartus iš eilės. Bendras laikotarpis negalės būti ilgesnis negu 12 mėnesių.

Atgal