A. Anušauskas: privati detektyvinė veikla neturi pažeisti piliečių konstitucinių teisių

2011 rugsėjo 27 d.

 

Seime įvyko Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (toliau - NSGK) pirmininko Arvydo Anušausko iniciatyva surengta diskusija dėl privačios detektyvinės veiklos, jos mastų, tokios veiklos galimo licencijavimo bei privačių paslaugų, susijusių su specialiosios slapto sekimo įrangos panaudojimu.
 
Privačią detektyvinę veiklą reglamentuojančio įstatymo būtinumas kyla atsižvelgiant į iškylančias problemas ginant piliečių teisę į privataus gyvenimo apsaugą. Privačios detektyvinės veiklos sunorminimo nebuvimas kartu sąlygoja ir tam tikrą nepatiklų požiūrį į paslaugų teikėjus. Licencijavimas, kvalifikaciniai reikalavimai privatiems detektyvams, nustatytos veiklos ir kompetencijos sritys suteiktų didesnes garantijas dėl minėtų paslaugų kokybės.
 
Daug dėmesio skirta ir pasiklausymo, sekimo, kontrolės bei kitų tokio pobūdžio priemonių ir specialiosios technikos aptikimo įrangos nekontroliuojamo platinimo ir naudojimo problemai.
 
Diskusijos dalyviai pažymėjo, jog esamos teisės normos nedraudžia privatiems asmenims turėti minėto pobūdžio įrangą, tačiau draudžia ją naudoti. NSGK pirmininko A.Anušausko teigimu, šiandieną labai svarbus atsakomybės už neteisėtą veiklą klausimas. Komiteto vadovas pabrėžė, kad šnipinėjimo įrangos įsigijimas - ganėtinai paprastas, tačiau bylų, susijusių su neteisėtu tokios įrangos panaudojimu, praktiškai nėra, nepaisant to, kad viešai deklaruojamas pasirengimas pažeisti įstatymus naudojant pasiklausymo įrangą.
 
Įvertinus diskusijos dalyvių pasisakymus ir pastabas Seimo valdybai bus pasiūlyta sudaryti darbo grupę, kuri kitų metų Seimo pavasario sesijai parengtų įstatymo projektą dėl privačios detektyvinės veiklos. Kadangi siekiama sureguliuoti itin jautrią ir sudėtingą visuomeninių santykių sritį, anot A.Anušausko, įstatymo projekto rengime būtinas ne tik valdžios institucijų bendradarbiavimas, bet ir konsultavimasis su pačiais detektyvais.

Atgal