A. Anušauskas: „Finansinio stabilumo grėsmės valstybei išnyko, energetinės - išlieka“

2012 balandžio 25 d.
 
lrytas.lt
 
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Arvydas Anušauskas teigia, kad grėsmės Lietuvos nacionaliniam saugumui pastaraisiais metais keitėsi - finansinės sumažėjo ar išnyko, o energetinės išlieka.
 
Tokią nuomonę A.Anušauskas BNS išsakė po trečiadienį vykusio išvažiuojamojo NSGK posėdžio į Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos būstinę.
 
„Kaip ir VSD, taip ir Antrasis departamentas mums pateikė metinį grėsmių vertinimą. Tai yra grėsmės nacionaliniam saugumui, kurios kyla Lietuvai kaip valstybei. Pristatė savo išvadas, matymus, analizes“, - teigė komiteto vadovas.
 
Jis pabrėžė išsamiau nekomentuosiantis uždaro posėdžio turinio, tačiau pateikė savo vertinimą apie grėsmes nacionaliniam saugumui.
 
„Įvertinčiau, kad grėsmių pobūdis per pastaruosius kelis metus keitėsi. Jei, pavyzdžiui, prie kelis metus buvo tam tikra grėsmė finansiniam stabilumui - turiu galvoje Lietuvos kaip valstybės situaciją, tuomet net buvo prasidėjusios kalbos apie litą, jo stabilumą - tai šiuo atveju kai kurios grėsmės išnyko. Jos iš raudonų virto žaliomis“, - sakė A. Anušauskas.
 
Tačiau pasak jo, grėsmės, ypač politinės, energetiniam šalies saugumui išlieka.
 
„Kyla ne kokios nors karinės grėsmės. Grėsmės kyla, kad dėl įvairių politinių aplinkybių, galbūt kartais dėl aktyvaus dalyvavimo arba spaudimo iš šalies gali būti sulėtintas tų projektų įgyvendinimas arba kai kurie iš jų neįgyvendinti. Čia iš tikrųjų yra grėsmė. Šiuo atveju Vyriausybės ir Seimo sprendimai turi būti adekvatūs situacijai, t.y. kad šie strateginiai projektai vis dėlto būtų įgyvendinami“, - teigė valdančiųjų konservatorių frakcijai priklausantis A.Anušauskas.
 
„Rusijos kariškiai, jei neklystu, lapkričio mėnesį įvardijo, kad energetiniai projektai, kurie vykdomi Europos Sąjungoje, kelia grėsmę Rusijos nacionaliniam saugumui. Manau, kad Rusija turi teisę įvertinti kaip grėsmes sau, bet pabrėžiu, kad Lietuva taip pat turi teisę imtis priemonių grėsmėms mažinti. Šiuo atveju aš turiu omenyje ir energetinio saugumo stiprinimui skirtas priemones, strateginių projektų įgyvendinimą“, - dėstė NSGK vadovas.
 
Kalbėdamas apie karines grėsmes nacionaliniam saugumui jis teigė, kad šiuo atveju situaciją pagerino pastaraisiais metais priimti NATO sprendimai.
 
„Situacija yra stebima, mūsų kaimyninių valstybių karinis aktyvumas yra stebimas, bet per pastaruosius kelis metus ir Lietuva gavo tokius sprendimus, kurie reikalingi mūsų nacionaliniam saugumui. Turiu galvoje ir gynybos planus, ir NATO sprendimus dėl oro policijos ilgalaikio pratęsimo. Sprendimai, kurie reikalingi mūsų nacionaliniam saugumui taip pat buvo daromi“, - teigė A.Anušauskas.
 
A.Anušausko vadovaujamas Seimo komitetas prieš kelias savaites pritarė VSD 2011 metų veiklos ataskaitai, siūlydamas dalį jos išviešinti, šiuo metu svarstoma ir AOTD veiklos ataskaita.

Atgal