A. Anušauskas. Siūlau nepritarti neskaidriems ir nesavalaikiams politinės kampanijos finansavimo pakeitimams

2012 gegužės 15 d.
 
Darbo partijos atstovė L.Graužinienė projektu XIP-4426 „Dėl Lietuvos Respublikos politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo ir  finansavimo kontrolės įstatymo 10 ir 11 straipsnių pakeitimo...“ prisidengdama smulkiaisiais aukotojais siūlo įteisinti nekontroliuojamus ir neskaidrius politinių kampanijų aukų rinkimo būdus. Manyčiau, kad Audito komitetas buvo suklaidintas, nes:
 
1.       SANTAUPOS ATSIRANDA IŠ PAJAMŲ! Klaidinama teigiant, kad galiojančiu įstatymu nesudaromos prielaidos savo politinę kampaniją finansuoti tik savo asmeninėmis lėšomis. Ne tik sudaro tokias prielaidas, bet ir sudaro lygias galimybes kandidatams finansuoti savo politines kampanijas nepaisant jų turtinių galimybių. Pagal siūlomą formuluotę kandidatas finansuotų ne tik pajamų dalimi, bet ir turto dalimi (santaupomis). Gal Darbo partijoje santaupos atsiranda ne iš pajamų, bet ne TS-LKD kandidatų.
 
2.       SIŪLOMA MAŽIAU SKAIDRUMO! Priešingai politinių kampanijų finansavimo skaidrumo ir viešumo principui ir įstatymo nuostatai, kad visi aukoję fiziniai asmenys privalo būti paviešinami, siūloma mažas aukas fiksuoti „neišskiriant aukotojų“. Toks anonimiškumas dar labiau mažintų skaidrumą.
 
3.       SIŪLOMI FINANSAVIMO KONTROLĖS APĖJIMAI! Mažas aukas savarankiškiems politinės kampanijos dalyviams siūloma leisti aukoti telefonu, kurios esant dabartinei sutarčių su telekomunikacijų bendrovėmis tvarkai (galimybei įsigyti neribotą kiekį numerių anonimiškai) neleistų politinės kampanijos finansavimo kontrolę vykdančioms institucijoms nustatyti aukotojų ir sudarytų prielaidas anoniminėms neribotoms aukoms.
 
Respublikos Prezidentė 2012 m. balandžio 11 d. priėmė dekretą “Dėl eilinių Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų”, kuriuo paskelbė eilinių Seimo rinkimų datą. Priešingai demokratiniams standartams teikiamu įstatymo projektu keičiama politinės kampanijų finansavimo tvarka jau prasidėjus Seimo rinkimų kampanijai bei Vyriausiai rinkimų komisijai patvirtinus reikalingus politinės kampanijos finansavimo ir jos kontrolės dokumentus. Kviečiu kolegas nepalaikyti teikiamo įstatymo projekto XIP-4426 ir neįtraukti jo į pavasarinės sesijos darbų programą.

Atgal