KOVAI SU KORUPCIJA BŪTINAS PILIEČIŲ PALAIKYMAS

 

2012 spalio 10
 
2010-aisiais buvo sukurta Seimo parlamentinė grupė „Už piliečių talką kuriant Lietuvą be korupcijos“, kuri buria į antikorupcinę veiklą. Ką grupei pavyko nuveikti per dvejus metus LŽ kalbėjosi su jos pirmininke, Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotoja Agne Bilotaite ir grupės nariu, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku dr. Arvydu Anušausku.
 
Pasitikėjimą atspindi reitingas
 
Kaip rodo Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narių sudarytas kandidatų į Seimo narius reitingas, A.Bilotaite ir A.Anušausku konservatoriai ypač pasitiki - esate atitinkamai 3-ioje ir 6-oje vietose. Ar daug įtakos 8 tūkst. bendrapartiečių pasirinkimui turėjo judviejų kova su korupcija?
 
Agnė Bilotaitė: To turbūt reikėtų paklausti pačių partijos kolegų, bet aš noriu tikėti, kad jų apsisprendimą lėmė mūsų nuoseklios pastangos ir konkretūs darbai.
 
Arvydas Anušauskas: Manau, kad partijos nariai puikiai suvokia, jog ne tik kalbėjimas, bet ir realūs darbai keičia mūsų valstybę. Galima kiek norite kalbėti apie korupcijos vėžį, bet reikia ir paruošti įstatymus, prižiūrėti jų vykdymą, surasti ir paremti sąžiningus pareigūnus bei valdininkus.
 
Korupcijos bei šešėlio rezervatų, „neliečiamųjų“ politikų ar valdininkų liko mažiau, bet jie neišnyko. Ir dabar atvirai deklaruojamas „nusipelniusių gyventi geriau“ revanšas, yra tų, dar nebaigtų, darbų išraiška.
 
Antikorupcinės priemonės pildo biudžetą
 
Jums teko inicijuoti ir politinės korupcijos prevencines priemones, pasiūlyti partijoms apriboti verslo paramą. Kiek tai pasiteisino? Ką pasiekėte per tuos metus, juk korupcijos faktų nemažėja?
 
A.B.: - Pradžia, manyčiau, yra padaryta – per šią kadenciją mums pavyko priimti svarbius įstatymus, kuriais sugriežtinta atsakomybė už korupciją, prailginti senaties terminai. Tarkime, iki 2009 metų reali laisvės atėmimo bausmė už korupciją nebuvo pritaikyta nė vienam asmeniui. Tuo tarpu 2011 metais nubausta jau 15 asmenų. Mūsų įkurtoje internetinėje svetainėje www.antikorupcija.lt, skelbiančioje faktus apie korupciją apsilankė 70 tūkst. lankytojų.
 
A.A.: - Kovą su korupcija itin priklauso nuo politikų iniciatyvos. Prieš kiekvieną įstatymo iniciatyvą – neteisėtai įgyto turto konfiskavimo, bausmių griežtinimo už kontrabandą bei korupciją, verslo paramos partijoms draudimą - siekdavome plačios politinės paramos. Priimti įstatymai veikia. Tarkim, jau atskleista 140 neteisėto praturtėjimo atvejų, kai iš neteisėtos veiklos uždirbo 160 mln. litų. Kovojant su ekonominiais nusikaltimais, derinant bausmių griežtinimą ir kontrolę, biudžetas papildomai gauna daugiau kaip 500 mln. litų pajamų. Apribota tiesioginė partijų finansinė priklausomybė nuo verslo grupių. Be to, net apie 8 tūkst. Lietuvos piliečių suteikė didžiausią finansinę paramą TS-LKD, nuo sumokėtų mokesčių skirdami 1 proc. Tai irgi pasitikėjimas Tėvynės Sąjungos politika šioje srityje.
 
Viešumas užkardo melą
 
Jūs abu pirmieji 2009 m. pasiūlėte įstatymo pataisas, numatančias viešinti KGB darbuotojus. Kaip savo iniciatyvą vertinate dabar, kai viešinimas vyksta visu greičiu?
 
A.A.: - Viešumas padarė galą kabinetinei liustracijai, paskelbti KGB karininkų bei rezervo karininkų sąrašai. Viso to mūsų piliečiai reikalavo ilgus metus. Net Valstybės saugumo departamentas grąžino visus KGB dokumentus archyvui. O piliečiai turi progą patys įvertinti atskirų į politikus pretenduojančių veikėjų biografijų „tuštumas“ bei melą - 150 tūkst. žmonių tai jau padarė versdami www.kgbveikla.lt puslapius.
 
A.B.: - Būtent melas, nutylėjimai ar kabinetiniai susitarimai dėl praeities daro tuos valdininkus ar politikus pažeidžiamais, o tada tik vienas žingsnis ir iki korupcijos ar svetimos šalies interesų gynimo.
 
Daugelis sunkiai ryžtasi kovoti iškart dviejuose frontuose – su korupcija ir už slaptų archyvų viešinimą. Gal esate sulaukę grasinimų? Ar kartais nesinori nuleisti rankų?
 
A.B.: - Neslėpsiu, kad dėl į viešumą keliamų galimų korupcinių nusikaltimų esu susilaukusi nedviprasmiškų užuominų padaryti galą politinei karjerai. Bet politikoje arba darai tai, ko iš tavęs tikisi piliečiai, arba bijai ir susitaikai su esama situacija. Nors kartais dėl užsakyto „purvo“ nusvyra rankos, tačiau aš nesusitaikysiu ir pasitikiu piliečių palaikymu.
 
A.A.: - Mes dirbame kaip maža komanda didelėje TS-LKD komandoje. Taigi turime į ką atsiremti. Nors teko susidurti su dezinformaciniais ir kitais „nešvarių“ technologijų metodais, tačiau partija per šiuos kelis metus tapo ir jaunesnė, ir labiau patyrusi bei užgrūdinta. Tik piliečių pasitikėjimas leis tęsti darbus.
 
 
Kalbėjosi VIDMANTAS UŽUSIENIS 

Atgal