NSGK pirmininkas A.Anušauskas: „Mums yra svarbesni realūs pokyčiai Valstybės saugumo departamente“


2011 sausio 17 d.
 
Tai, kad Generalinė prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl buvusių Valstybės saugumo departamento vadovų veiksmų nėra svarbiau už realius pokyčius, kurie įvyko ir vyksta Valstybės saugumo departamente po NSGK atlikto parlamentinio tyrimo dėl galimo Jungtinių Amerikos Valstijų Centrinės žvalgybos valdybos sulaikytų asmenų pervežimo ir kalinimo Lietuvos teritorijoje. Parlamentinio tyrimo metu suformuluotų pagrįstų rekomendacijų dėl žvalgybos institucijų parlamentinės kontrolės tobulinimo įgyvendinimas yra daug svarbiau už tai, ar vieno, ar kito asmens veiksmuose prokurorai įžvelgė nusikalstamos veiklos požymių.
 
Atlikti veiksmai ir priimti sprendimai, susiję su NSGK atlikto parlamentinio tyrimo dėl CŽV sulaikymo centrų Lietuvoje išvadų įgyvendinimu, lėmė daugelį pakeitimų tiek VSD veikloje, tiek šios institucijos kontrolėje: iš esmės pasikeitė užduočių Departamentui nustatymo mechanizmas, buvo atsisakyta ikiteisminio tyrimo funkcijos, jau šiuo metu mes matome vykdomus struktūros pasikeitimus.
 
Be kita ko, parlamentinio tyrimo išvadose išsakyta pozicija dėl buvusių VSD vadovų Mečio Laurinkaus, Arvydo Pociaus ir Dainiaus Dabašinsko veiksmų teisėtumo iš dalies buvo patvirtinta ir prokuroro nutarime nutraukti ikiteisminį tyrimą. Teisinei atsakomybei pritaikyti reikšmingos aplinkybės, kad minėti pareigūnai nebedirba minėtoje institucijoje, ar kad yra suėję senaties terminai nepaneigia fakto, kad galimai buvo veikiama nesilaikant įstatymų, ar kad pareigūnų darbinėje veikloje galimai buvo drausminių nusižengimų požymių. Dabar jau neįmanoma situacija, kad valstybės vadovai nebūtų informuoti apie tokio mąsto tarptautinį bendradarbiavimą.
 
O nesulaukus teisinės pagalbos iš Jungtinių Amerikos Valstijų prokurorams buvo apsunkinta ne tik faktinių duomenų apie galimą pareigūnų piktnaudžiavimą paieška, bet ir neatsirado teisinio pagrindo spręsti baudžiamosios atsakomybės už kitus nusikaltimus: tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis ar neteisėto laisvės atėmimo, klausimo.
 
Komitete tarsimės kokių veiksmų imtis, kad Generalinės prokuratūros tyrimo metu nustatyta informacija padėtų priimti sprendimus, tęsiančius permainas Departamento veikloje bei stiprintų šios institucijos kontrolę.

Atgal