Kremliaus taikiniai

Prieš dvejus metus jau teko rašyti apie naujus Kremliaus taikinius - II pasaulinio karo veteranus ir jų šeimas. Bet ir šiemet, praėjus 75 metams nuo II pasaulinio karo pradžios, galima priminti, kad Kremlius sumanė skirti daugiau kaip 3 kartus mažesnę išmoką, negu jie gauna Lietuvoje kaip nukentėjusio asmens pensiją (vidutiniškai 60 eurų). Rusijos ambasada puolė ieškoti karo veteranų, nors jie niekur nebuvo pamesti.

II pasauliniame kare antihitlerinės koalicijos pusėje dalyvavo apie 80 tūkstančių lietuvių, kurių didžioji dalis prievarta priversti užsidėti žvaigždėtas kepures. Jie nedalyvavo Lietuvos okupacijoje - patys buvo sovietinės imperijos prievartos aukos, nors ir prisidėjo prie nacizmo sunaikinimo. Tačiau prieš ketvirtį amžiaus juos prisiminė ne Rusija, kuri pirmiausia pasirūpino sovietinių specialiųjų tarnybų karininkais, organizuodama padidintų pensijų mokėjimą. Tuo metu apie 20 tūkst. Antrojo pasaulinio karo veteranų liko tik Lietuvos rūpesčiu. Per ketvirtį amžiaus karo veteranams Lietuva išmokėjo apie 150 mln. eurų. Tik tuomet Rusijos užsienio reikalų ministerija nusprendė „pasirūpinti“ keliais šimtais likusių karo veteranų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje užpildami demagogijos ir melo srautu: „Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje Antrojo pasaulinio karo veteranų teisės apribotos visose gyvenimo sferose. Politinių elitų valia iš Tėvynės gynėjų jie paversti „okupantais“ yra persekiojami teismuose“.

Toks Kremliaus „rūpestis“ buvo ir yra demonstruojamas informacinio karo prieš Baltijos šalis fone. Pagaliau jiems ne veteranai ir yra svarbiausi. Juk ir liko jų labai mažai. Šiuo metu Lietuvoje 90-mečių karo veteranų yra apie 800. Palyginimui, laisvės kovų dalyvių yra likę dar mažiau - vos 137. Ir Lietuva ne tik jais pasirūpina. Nukentėjusių asmenų pensijas gauna apie 4400 buvusių getų, koncentracijos stovyklų kalinių ar išvežtų priverstiniams darbams į Vokietiją, keliolika tūkstančių II pasaulinio karo dalyvių našlių bei 33 tūkst. buvusių politinių kalinių ir tremtinių. Visiems atseikėta vienodai. Nedaug, tačiau jau beveik ketvirtį amžiaus be jokių minėjimų ar metinių jie gauna Lietuvos valstybės skiriamas pensijas. Karo paliktų žaizdų gydymas yra tik mūsų pačių reikalas.

 
2016-06-22
© 2021 Arvydas Anušauskas. Visos teisės saugomos.