A.Anušauskas: Juodosios buhalterijos tvaikas grįžta

Karalius mirė – tegyvuoja karalius! Būtent taip deklaratyviai monarchijose buvo paskelbiamas valdžios perėmimas. Perėmimas su visomis paveldėtomis problemomis ir valdžios teikiamomis galimybėmis. Su visais privalumais ir trūkumais. Neskirstant piliečių į raudonuosius ar žaliuosius. Bet, pasirodo, klasika įkandama ne visiems. 

Ką tik savivaldybės sužinojo, kad investiciniai projektai bus peržiūrimi neatsižvelgiant į tai, baigiasi jie ar ne, bet atsižvelgiant į „konservatoriškas“ ir „darbietiškas“ bei „socdemiškas“ apygardas. Klausimas – kas gi nukentės? Kiekvienoje apygardoje yra balsuojantys už sau priimtinas partijas, visi naudojasi tomis pačiomis paslaugomis, vaikai lanko tas pačias mokyklas, o ir dirba visi tose pačiose valstybinėse ir nevalstybinėse įmonėse. Atsakymas į šį klausimą nėra sudėtingas: dėl tokios Butkevičiaus ir Uspaskich numatomos piliečių selekcijos nukentės visi, taip pat ir minėtų politikų partijų rinkėjai. Nes tokio selektyvumo deklaravimas, kai apygardose išrinkti atstovai keičiasi kaleidoskopiškai kas ketveri metai, o savivaldoje valdo misijos koalicijos, yra nukreiptas prieš visus piliečius.

Čia įžvelgiu ir kitą problemą – juodosios buhalterijos tvaikas grįžta. Uspaskich žada peržiūrėti investicijų gavėjus. Kol tebevyksta niekaip nepabaigiama Darbo partijos byla visai logiška klausti, ar patikrins, kas nesusimokėjo 5 proc.? Darbo partijos byloje per daug faktų, kad tai atrodytų netiesa. Aiškaus atsakymo apie nelegalias priemokas Darbo partijos atstovams Seime taip ir neišgirdome. Girdėjosi tik neaiškus mikčiojimas.

Kita vertus, pateiktame biudžeto projekte rinkiminių pažadų dalintojai nesugebėjo pateikti reikšmingų pataisų. Dėl minimalios algos net nėra ko ginčytis, nes anksčiau nebuvo sutariama tik dėl didinimo tempo, o ne dėl pačios būtinybės minimalią algą didinti. Visi rinkiminių deklaracijų įgyvendinimai apie nedelsiamus atlyginimų kėlimus kitiems, gerokai labiau kvalifikuotiems pareigūnams, nukelti ateičiai. Pasigraudenę dėl nepakankamo teisėsaugos finansavimo, didinimo planus įsimetė į stalčius. Turbūt ten pat įmesti ir rožiniai akiniai, kurie neleido matyti tikrų valstybės problemų. Visa tai tik patvirtina konservatorių realias prognozes, jog realiai atlyginimai į ankstesnį lygį gali pradėti grįžti ne anksčiau 2014–2015 metais.

Tiesa, ieškant biudžete 160 mln. litų minimalios mėnesinės algos padidinimui, pamėginta nukelti jau suplanuotą valstybinių pensijų grąžinimą iki ankstesnio dydžio tam tikrų kategorijų asmenims ir taip sutaupyti 16 mln. litų. Tai būtų palietę ir buvusius politinius kalinius ir tremtinius. Pastarieji yra būtent tie žmonės, kurie mokėjo ne 5, o visus 10 procentų. Tik ne į juodąją kasą, o į valstybės biudžetą. Kaip visada, kai tik prireikdavo Lietuvai, jie deklaruodavo atsidavimą ne politinei partijai, bet valstybės reikalams. Matyt todėl nauja valdžia nusprendė juos taip „pamaloninti“. Bandymas nebuvo sėkmingas ir Seimas, daugiausia opozicijos balsais, pasiuntė 16 mln. Lt susirasti kitur. Tarsi susišaukia su „juodosios buhalterijos byla“, kur padaryta žala valstybės biudžetui,  nemokant mokesčių, vertinama 10 mln. Lt. Ir šiuos pinigus valstybė turėtų susigrąžinti.

Akivaizdu, kad ir šie pinigai gali padėti spręsti kur kas didesnes problemas, o ne pildyti Darbo partijos slaptas sąskaitas.

© 2021 Arvydas Anušauskas. Visos teisės saugomos.