Gynybos susitarimas su JAV neprieštarauja Lietuvos Konstitucijai

Seimas antradienį ypatingos skubos tvarka svarsto Lietuvos ir Jungtinių Valstijų sutartį dėl amerikiečių karių statuso šalyje. Sutartis numato JAV teisę dislokuoti savo karius ir naudotis tam tikrais kariniais objektais Lietuvoje, tačiau pastarieji lieka mūsų šalies nuosavybe.

Šešiems signatarams, tarp jų ir odioziniais pareiškimais pagarsėjusiems Rolandui ir Zigmui, užkliuvo 2017 m. sausio 17 d. pasirašytas Lietuvos ir JAV bendradarbiavimo gynybos srityje susitarimas. Analogiškus susitarimus yra pasirašiusios ir Latvija, ir Estija, ir kitos NATO narės. Lietuvos įstatymai nedraudžia Lietuvos Respublikos teritorijoje sąjungininkams turėti karinių bazių, kurias pagal sutartį valdo ir kontroliuoja Lietuvos Respublika bendrai (kartu) su valstybėmis sąjungininkėmis ar valstybe sąjungininke. Minėtas Lietuvos ir JAV susitarimas kaip tik ir numato, kad jis galioja tose karinėse teritorijose (nurodyta trylika, tarp kurių poligonai, mokymo centrai ir Šiaulių aviacijos bazė), kurios kartu yra ir Lietuvos karinės bazės.

Taigi niekas neatsisako šių Lietuvos kariuomenės bazių. Susitarimu supaprastinta sąjungininko buvimo Lietuvos teritorijoje tvarka ir teisė JAV karinėms pajėgoms kurtis Lietuvos kariuomenės karinėse bazėse nereiškia jokios eksteritorialumo teisės. Nėra ir jokio prieštaravimo Lietuvos Konstitucijai.

2017-02-14

© 2021 Arvydas Anušauskas. Visos teisės saugomos.