Arvydas Anušauskas: „Visuomenės reakcija į Rūtą Vanagaitę privertė kurti“

Rašytojos Rūtos Vanagaitės istorijos interpretacija vis dar kelia aistras. Pasakojimas apie partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago gyvenimą buvo viešai sukritikuotas tiek istorikų, tiek visuomenės, tiek ir autorės knygas leidžiančios leidyklos. Vis dėlto mintys apie partizanų vadą, kurio kūnas iki šiol nerastas, sukėlė naują visuomenės susidomėjimą šia istorine asmenybe.

Anot istoriko ir parlamentaro Arvydo Anušausko, tai paskatino pradėti kurti vaidybinį filmą apie šią istorinę asmenybę. Seimo narys užsimena ir apie knygą, kuri pasirodys jau kitų metų pradžioje.

R.Vanagaitei nuopelnų neskiria

Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovas Arvydas Anušauskas socialiniuose tinkluose kantriai pasakojo partizanų vado istoriją remdamasis istoriniais šaltiniais.

Naujienų portalo lrytas.lt paklaustas, ar filmas būtų atsiradęs be R.Vanagaitės viešo pasisakymo, teigė, kad didesnė priežastis jam atsirasti buvo visuomenės reakcija.

„Ar būtų atsiradęs? Be abejo, bet ir visuomenės reakcija daug ką nulėmė. Mes žinojome, kad kiti metai yra šimtmetis. Vis dėlto ne tik visuomenės, bet ir asmeniška reakcija suveikė. Nes pasidarė pikta, kad nėra apie šį žmogų, be dokumentikos mėginimų, kokio nors vaidybinio filmo“, – teigė parlamentaras.

„Visų nuopelnų nepriskirčiau Vanagaitei. Čia labiau visuomenės reakcija. Nes reaguodami žmonės pradėjo kelti klausimus – kur filmas, o kur knyga, o kur anglų kalba? O kur dokumentinis filmas, su subtitrais, kad būtų galima parodyti užsieniečiams. Ir čia yra visiškai teisingi klausimai. Gal ką nors ir pavyks savo jėgomis įgyvendinti“, – naujienų portalui lrytas.lt sakė pašnekovas.

Seimo narys nenorėjo pasakoti filmo siužeto. Tačiau prasitarė, kad filmas pasakos istoriją paties Vanago akimis.

„Negaliu atskleisti scenarijaus siužeto. Galiu pasakyti, kad pagrindinis herojus bet kuriuo atveju yra Vanagas. O kiti herojai bus sumodeliuoti iš kitų partizaniškų istorijų. Didelė dalis bus pateikiama Vanago akimis, lyg jam dalyvaujant“, – pasakojo istorikas.

Atsiras ir knyga

Politikas pripažino, kad greitu metu atsiras ir knyga apie Adolfą Ramanauską-Vanagą. „Idėja kilo visai neseniai, lankantis Kauno knygyne. Jo darbuotoja paklausė manęs, o kur yra knygos apie partizanus. Ir tikrai, žiūriu lentynose – viena tik knyga šia tema ir buvo. Yra šiek tiek jų daugiau. Bet tokios knygos, kuri skirta būtų būtent Ramanausko istorijai, ne jo memuarams, bet istorijai, žmonių liudijimams, nėra. Todėl pamanėme, kad kovo mėnesį mes sudėliosime tą knygą“, – sakė A.Anušauskas.

Ji būtų sudaryta iš atliktų tyrimų ir į filmą nepatekusių jų dalių. „Taip pat yra keletas niekur neskelbtos medžiagos iš jo dienoraščio. Tai va, iš tokių gabalų konstruosime knygą“, – tikino istorikas.

Jis teigė, kad visas filmo projektas yra neduodantis pelno. Vis dėlto parlamentaras tikisi, kad prie bendro mūsų šalies įvaizdžio, kuriam turėjo įtakos šis skandalas, prisidėtų valdančiųjų pastangos finansuoti knygų kitomis užsienio kalbomis leidybą. „Tada ir atsirastų prieinamumas prie informacijos , – sakė A.Anušauskas. – Tai nėra kažin kokie dideli pinigai. Lyg ženklas, kad tai rūpi mūsų valstybei“, – teigė istorikas.

Kino filmas „Aš esu Vanagas“ pavadintas taip pat, kaip po skandalo socialiniuose tinkluose pradėtos naudoti grotažymės, režisierius bus Vytautas V. Landsbergis, scenarijaus autorius – A.Anušauskas.

„Filmas pasakos didvyrišką partizanų vado A. Ramanausko-Vanago (1918–1957) ir jo šeimos istoriją. A. Ramanausko-Vanago paieškai ir likvidavimui KGB skyrė ypač daug dėmesio – iš kvalifikuočiausių KGB darbuotojų buvo sudaryta nuolatinė operatyvinė grupė. Partizanų vado vadovaujamos operacijos ir nuolat skiepijamas įkvėpimas kovoti už Lietuvos laisvę turėjo labai didelę reikšmę visam pasipriešinimo judėjimui“, – rašoma filmui skirtoje socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.

 

2017-12-18

Publikuota lrytas.lt https://lietuvosdiena.lrytas.lt/aktualijos/2017/12/15/news/a-anusauskas-visuomenes-reakcija-i-r-vanagaite-priverte-kurti--3903794/

© 2020 Arvydas Anušauskas. Visos teisės saugomos.