VRK atsakė į A. Anušausko kreipimąsi

Arvydas

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė pateikė paaiškinimą, kodėl dėl galimo slapto bendradarbiavimo su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis per 2016 m. rinkimus kandidatai į Lietuvos Respublikos Seimą nebuvo tikrinami.

Paaiškinime nurodoma, kad 2016 m. nei vienas kandidatas į Seimo narius anketose nenurodė sąmoningai bendradarbiavęs su kitų valstybių specialiosiomis tarnybomis. Kadangi prieš 2016 m. Seimo rinkimus nebuvo patikrinti kandidatų sąmoningo bendradarbiavimo su kitų valstybių specialiosiomis tarnybomis faktai, Komisija po Seimo rinkimų kreipėsi į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą, prašydama patikrinti išrinktus Seimo narius. VRK gavo patvirtinimą, kad „duomenų apie slaptą ir sąmoningą bendradarbiavimą su buvusiomis SSRS specialiosiomis tarnybomis nerasta“ – paaiškinime rašė VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė.

Remiantis Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymu, kiekvienas kandidatas į Seimo narius kandidato anketoje turi paskelbti apie savo sąmoningą bendradarbiavimą su kitų valstybių specialiosiomis tarnybomis. Šis įstatymas suteikia teisę VRK kreiptis į atitinkamas institucijas dėl bendradarbiavimo faktų nustatymo kandidatų registravimo metu, taip pat po Seimo rinkimų.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas V. Bakas, komiteto narys A. Anušauskas ir keletas kitų Seimo narių įregistravo Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos įstatymo pakeitimo projektą. Naujuoju projektu siekiama užtikrinti, kad informacija apie slapta bendradarbiavusius su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis asmenis, einančius arba kandidatuojančius į tam tikras pareigas būtų išslaptinama ir viešai paskelbiama. Projektu siūloma išplėsti įstatyme numatytą pareigybių sąrašą – įtraukti Europos parlamento nario, mero ir politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojo pareigas.

Šiuo metu įstatyme numatyta, kad informacija apie slapta bendradarbiavusius asmenis išslaptinama ir viešai paskelbiama, kai asmuo eina Respublikos Prezidento, Seimo ar savivaldybės tarybos nario, Vyriausybės nario, teisėjo arba prokuroro pareigas arba į jas kandidatuoja.

© 2021 Arvydas Anušauskas. Visos teisės saugomos.