FNTT nutarimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą skundžiamas Generaliniam Prokurorui

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Lietuvos Respublikos Generaliniam Prokurorui skundžia Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) atsisakymą pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo tarptautinių sankcijų pažeidimo.

Kaip žinoma, FNTT atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą pagal medžiagą, kurią išaiškino LRT Tyrimų skyrius, pateikdamas informaciją, jog Lietuvos valstiečių ir žaliųjų (LVŽS) partijos pirmininko, Seimo LVŽS frakcijos seniūno Ramūno Karbauskio valdomas UAB „Agrokoncernas“ importuoja trąšas iš Rusijos bendrovės OAO „Minudobreniya“ – Rusijos Voronežo srityje, Rosošo mieste, esančios azotinių trąšų gamyklos, kurios daugiau nei 80 proc. akcijų priklausoRusijos oligarchui Arkadijui Rotenbergui. Jam dėl artimų ryšių su Kremliaus lyderiu nuo 2014 m. taikomos tarptautinės sankcijos.

Tačiau sankcijos apeinamos trąšas iš A. Rotenbergui priklausančios bendrovės perkant per Dubajų. UAB „Agrokoncernas“ Rosoše gaminamas trąšas perka netiesiogiai iš OAO „Minudobreniya“, o per tarpininkus – iš Jungtiniuose Arabų Emyratuose įsikūrusios „AgriculturalMinerals“ DMCC. Tačiau į Lietuvą nupirktos trąšos atkeliauja iš Rusijos per Ukrainos teritoriją. OAO „Minudobreniya“ azotinių trąšų gamykla įsikūrusi netoli sienos su Ukraina, vos už 1354 km nuo Lietuvos.

„Stebina FNTT atsisakymo pradėti ikiteisminį tyrimą viena iš priežasčių, kad „patikslinimo metu surinktų duomenų nepakanka“. Tai tik dar labiau skatina daryti išvadą, kad FNTT nesiėmė išsamios šaltinių, kurie galėtų patvirtinti arba paneigti šią informaciją, paieškos ir analizės, – sako vienas iš kreipimosi autorių Seimo narys L. Kasčiūnas. – Kyla klausimas, kodėl FNTT nesiėmė veiksmų, kad nustatytų, ar AO ,,Minudobreniya“ tiesiogiai ar per tarpininkus nėra kontroliuojama A. Rotenbergo. Šiuo klausimu surinktos tik nuomonės, o ne objektyvūs įrodymai. Kol tai nėra padaryta, mūsų įsitikinimu, tyrimas negali būti laikomas užbaigtu“.

Parlamentarai atkreipia dėmesį, kad FNTT neištyrė ir neįvertino, ar UAB ,,Agrokoncernas“ ir kitos 8 Nutarime išvardintos Lietuvos įmonės, prieš sudarydamos ilgalaikius didelės apimties kontraktus, iš anksto ėmėsi visų atsargumo priemonių, kad surinktų kuo pilnesnę informaciją ir išsiaiškintų galutinius naudos gavėjus. Lietuvos įmonės turėjo imtis tokių atsargumo priemonių įvertinusios ir tai, kad Jungtiniuose Arabų Emyratuose registruota įmonė ,,Agricultural Minerals“ DMCC veikia tik kaip tarpininkas.

Taip pat nėra ištirta ir įvertinta, ar UAB ,,Agrokoncernas“ ir kitos 8 nutarime išvardintos įmonės ėmėsi kokių nors veiksmų po to, kai paaiškėjo, kad trąšos yra siunčiamos iš bendrovės AO ,,Minudobreniya“ azotinių trąšų gamyklos Rusijos Federacijos Voronežo srityje, siekiant įsitikinti, kad minėta bendrovė nėra susijusi su sankcionuojamais juridiniais ir fiziniais asmenimis, t. y. nėra ištirta, ar UAB ,,Agrokoncernas“ ir kitos trąšas iš AO ,,Minudobreniya“ importavusios įmonės nedelsdamos kreipėsi gauti duomenų apie AO ,,Minudobreniya“ akcininkus.

„Už ES sankcijų įgyvendinimą atsakingos ES šalys narės. Gavus informaciją apie galimą juridinio asmens sąsają su sankcionuojamais asmenimis, ES šalies narės atsakingų institucijų pareiga – dėti visas pastangas, kad būtų nustatyti faktai, o pasitvirtinus informacijai, kad juridinis asmuo yra valdomas ar kontroliuojamas sankcionuojamo asmens, apie tai informuoti už ES sankcijų priežiūrą atsakingas ES institucijas, kad būtų užkirstas kelias sankcionuojamų asmenų pasipelnymui ir sankcijų režimo vengimui“, – pabrėžia A. Anušauskas.

Pasak A. Ažubalio, turime elgtis principingai, išsiaiškinti galimus pažeidimus ir neleisti Rusijai parodyti, kad jai taikomos sankcijos esą yra bevertės.

Primename, kad FNTT buvo įpareigota imtis tyrumo po to, kai Seimo TS-LKD frakcijos nariai Arvydas Anušauskas, Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, prašydami įvertinti žurnalistų paskelbtą informaciją imtis veiksmų, kad būtų atliktas tyrimas dėl Lietuvos įmonės galimo tarptautinių sankcijų pažeidimo.

15min nuotrauka

© 2019 Arvydas Anušauskas. Visos teisės saugomos.