Socdemų „sinchronizacija“ su Astravo AE yra atsitiktinė?

Sąjūdžiui prieš Astravą besiburiant socialdemokratai vakar sutelkė savo ekspertų žiedą „už Astravo elektros importą vardan saugumo“. Mat būtent tokios jų iki skausmo pažįstamų „ekspertų diskusijų“ išvados. Diskusijose dalyvavo Europarlamento narys J. Olekas, buvęs Europos komisaras V. P. Andriukaitis, buvęs užsienio reikalų ministras A. Valionis, buvęs energetikos ministras L. Ašmontas ir kt.

Visa socialdemokratinė kompanija savo laiku nubraukusi elektros energijos gamybos Lietuvoje perpektyvas dabar virkauja, kad „šiuo metu Lietuvos vartotojai, ypač pramonė, moka per didelę kainą už elektros energiją, kuri yra didesnė už Skandinavijos rinkoje esamą“ (tai ar neveikia elektros energijos birža ir, matyt, net povandeninio kabelio nereikėjo su Švedija? – A. A.).

Be to pasirodo importuoti elektros energiją iš Rusijos AB „Inter RAO Lietuva“ „monopolinė teisė suteikta Lietuvos valdžios institucijų". Kokiu būdu Lietuva perėmė Rusijos elektros tinklus, socdemų ekspertai nepaaiškino. Bet už tai jie pastebėjo, kad „nėra jokių būdų iki 2025 m. pab., t. y. iki Baltijos šalių elektros tinklo sinchronizacijos su kontinentiniu Europos tinklu, uždrausti ar neleisti pardavinėti baltarusišką elektros energiją Baltijos šalių elektros biržoje“.

Ir, žinoma, besirūpindami Astravo AE sauga, o ne rusiškos-baltarusiškos elektros importu pastebėjo, kad: „Lietuvos nuostata blokuoti elektros energijos importą iš Baltarusijos (kas ekonomiškai Lietuvai nenaudinga niekaip nepadidins elektrinės eksploatacijos patikimumo bei nepagerins branduolinės saugos“.

Ir be abejonės vien tik vardan visų Lietuvos gyventojų saugumo (o ne kažkokios ten elektros iš nesaugios elektrinės importo) padaro išvadą, kad „reikia, kad Lietuvos ekspertai bei atitinkamos institucijos turėtų glaudžiai bendradarbiauti su Baltarusijos branduolinės saugos institucijomis“. Na ir žinoma neatsisakytų šios „pigios elektros“.

Man šiaip kyla klausimas ar ši socdemų „sinchronizacija“ su Astravo AE yra atsitiktinė iš rinkiminių išskaičiavimų ar kažkaip kitaip? Juk už Lietuvos politkos nepirkti nesaugios Astravo AE elektros, yra ne tik Seimo priimtos strategijos, rezoliucijos ir įstatymai, bet ir Lietuvos nuoseklumas bendraujant su ES institucijomis šiuo klausimu.

Astravo

© 2021 Arvydas Anušauskas. Visos teisės saugomos.