Raginame Vyriausybę apginti kultūros ir sporto darbuotojus nuo administracinio spaudimo Kaune (papildyta)

Grupė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Seimo ir Kauno miesto savivaldybės tarybos narių kreipėsi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, socialinės apsaugos ir darbo ministrą Liną Kukuraitį, kultūros ministrą Mindaugą Kvietkauską bei švietimo, mokslo ir sporto ministrą Algirdą Monkevičių dėl Kauno miesto savivaldybės sprendimo karantino laikotarpiu stabdyti biudžetinių kultūros ir sporto įstaigų veiklą, o jų darbuotojams priverstinai nurodyti išeiti kasmetinių atostogų arba pasirinkti prastovas.

„Kultūros ir sporto sričių darbuotojų atlyginimai dar iki karantino paskelbimo buvo vieni mažiausių viešojo sektoriaus atlyginimų šalyje – Kaune jie siekė vos apie 600 eurų atskaičius mokesčius. Darbuotojus privertus rinktis prastovas galime susidurti su situacija, kuomet šie žmonės ir jų šeimos taps socialiai pažeidžiamomis. Suprantame, kad šiuo metu tikrai visi turime būti labai solidarūs, bet tuo pačiu privalome užtikrinti švietimo, kultūros, sporto ir kitų socialiai pažeidžiamų žmonių pajamas ir gerą emocinę savijautą. Taigi, šiuo laikotarpiu ypatingai svarbu, kad kultūrinė, sportinė veikla nenutrūktų, kad ji būtų vykdoma alternatyviomis nuotolinėmis priemonėmis. Tik taip padėsime mūsų žmonėms išgyventi šį sunkų laikotarpį. Be to, tai ir yra tas laikas, kuomet galime pereiti ir prie alternatyvių, šiuolaikiškų paslaugų teikimo būdų“, – sakė TS-LKD Kauno konservatorių lyderė Jurgita Šiugždinienė.

Pasak J. Šiugždinienės, galima rasti mažiau jautrių alternatyvų, pavyzdžiui, reikšmingai mažinti savivaldybės išlaidas komandiruotėms, teisinėms paslaugoms, viešiesiems ryšiams užsienyje ir kt. Galbūt būtų verta pristabdyti vieną ar kitą statybų projektą, tačiau mažinti išlaidas stabdant kultūros ir sporto įstaigų veiklas yra labai neatsakingas ir trumparegiškas žingsnis.

„Mano manymu, šis Kauno – 2022 Europos Kultūros sostinės – administracijos socialiai neatsakingas, vienpusis sprendimas stabdyti kultūros ir sporto įstaigų veiklą ne tik nesutaupys mažiausiai uždirbančiųjų sąskaita, bet ir galimai suduos nepataisomą smūgį miesto autoritetui Lietuvos ir Europos kontekste“, – sako Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, LR Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko pavaduotojas prof. Vytautas Juozapaitis.

Kreipimąsi į Vyriausybės vadovus pasirašę politikai nesutinka su Kauno savivaldybės sprendimu koronaviruso krizės valdymą pradėti itin pažeidžiamų žmonių sąskaita, užuot ieškojus mažiau jautrių alternatyvų.

Vyriausybės vadovų prašoma įvertinti tokį Kauno miesto savivaldybės sprendimą, užtikrinti, kad panašios situacijos ateityje šalyje nepasikartotų bei kreiptis į savivaldybės atsakinguosius, prašant atšaukti sprendimą dėl įstaigų veiklos stabdymo. Taip pat prašoma išsiaiškinti, ar spaudimą dėl priverstinių atostogų patiriančiose kultūros ir sporto įstaigose Kaune galiojanti kasmetinių atostogų suteikimo tvarka neprieštarauja teisės aktams.

Kreipimąsi pasirašė Seimo nariai Arvydas Anušauskas, Gabrielius Landsbergis, Vytautas Juozapaitis, Gintarė Skaistė bei Kauno miesto savivaldybės tarybos nariai Jurgita Šiugždinienė ir Paulius Lukševičius.

ATNAUJINTA 2020-04-09 INFORMACIJA:

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas atsakė į kreipimąsi, kad ministerija pritaria rašte išsakytai nuomonei, kad šiuo sudėtingu Lietuvai laikotarpiu svarbu būti visiems solidariems, bet tuo pačiu privaloma užtikrinti švietimo, kultūros ir sporto sričių darbuotojų pajamas bei gerą emocinę savijautą „2020 m. balandžio 3 d. Kultūros ministerija raštu Nr. S2-929 kreipėsi į savivaldybių vadovus, ragindama kultūros įstaigų, kurių savininko teises ir pareigas įgyvendina savivaldybė, darbą organizuoti taip, kad kuo mažiau nukentėtų kultūros įstaigų veikla, šią veiklą užtikrinantys kultūros įstaigų darbuotojai ir kultūros vartotojai“. Ministro atsakyme pabrėžiama, kad  „vadovaujantis Vyriausybės nutarimo nuostatomis, valstybės ir savivaldybės biudžetinių įstaigų, nesvarbu, koks jų pavaldumas ir teisinė forma, darbuotojams prastova skelbiama tik išnaudojus visas įmanomas darbo organizavimo formas bei būdus, įskaitant ir kvalifikacijos tobulinimą nuotoliniu būdu, jeigu, Vyriausybei paskelbus ekstremaliąją situaciją ir karantiną, darbdavys negali duoti darbuotojui darbo sutartyje sulygto darbo ir nėra galimybės sulygto darbo dirbti nuotoliniu būdu arba darbuotojas nesutinka dirbti kito pasiūlyto darbo".

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informavo, kad 2020-04-06 d. raštu pavedė Valstybinei darbo inspekcijai ištirti prastovų paskelbimo teisėtumo klausimą bendrame Lietuvos Respublikos Seimo narių ir Kauno miesto savivaldybės tarybos narių kreipimesi nurodytose įstaigose.

Žiniasklaidoje skelbiama, kad Kauno miesto savivaldybė po kritikos atšaukė sprendimus dėl prastovų kultūros darbuotojams ir iš naujo vertins jų galimybes dirbti nuotoliniu būdu.

 

By Polina Zimmerman Man Studying in Library1

Nuotrauka asociatyvi

© 2020 Arvydas Anušauskas. Visos teisės saugomos.