Kuo skiriasi ir kuo panaši Estijos kova su pandemija?

Sakoma, kad negalima skirtingų šalių lyginti, bet palyginkime. Visada naudinga žinoti, kaip ir kokiu tempu realizavo kovą su pandemija ir jos iššauktu ekonominiu nuosmukiu mūsų artimiausi kaimynai.

Štai Estijoje (susirgimų Estijoje iš pat pradžių buvo daugiau ir iki balandžio mėn. testavimų taip pat buvo atliekama daugiau) nepaprastoji padėtis paskelbta 2020 m. kovo 12 d. Iš karto, be jokių daugybinių pratęsimų, buvo įvesta iki gegužės 1 d. Numatytas tik vienintelis nepaprastosios padėties pratęsimas iki gegužės 15 d. Tačiau visi draudimai iš naujo buvo įvertinami kas dvi savaitės. Viskas buvo kaip ir pas mus (su keliomis svarbiomis išimtimis): uždrausti vieši susirinkimai, konferencijos, sporto varžybos, uždaryti teatrai ir muziejai, nutraukti užsiėmimai (išskyrus mokslinius tiriamuosius darbus) visose švietimo įstaigose pereinant prie nuotolinio darbo, sustabdytas užklasinis darbas, o vaikų darželių uždarymas perduotas jų savininkų nuožiūrai. Bibliotekos paliktos atidarytos, bet apribotas jų darbas. Pasienyje įvesta sanitarinė kontrolė tikrinant atvykstančius ir reikalaujant užpildyti privalomą anketą apie buvimo šalyje vietas. Sustabdytas jūrinis susisiekimas su Stokholmu ir įvestas sąrašas šalių, iš kurių atvykę turėjo dvi savaites praleisti karantine. Socialinės globos įstaigos, ligoninės ir kalėjimai uždaryti lankytojams. Kovo 16 d. papildomai draudimai išplėsti kazino ir lošimo automatų salėms, apribotas susiekimas su salomis (Saarema ir kt.).

Nuo kovo 18 d. uždraustas naktinis alkoholio pardavimas ir leista prekiauti kavinėse ir restoranuose tik iki 22 val. Taip pat atsisakyta reikalavimo kiekvienam atvykstančiam pildyti anketą, jei neturi susirgimo simptomų. Kiekvienas atvykstantis 14 dienų izoliacijoje turėjo būti, išskyrus prezidentą, premjerą, ministrus ir konsulus. Leista toliau kirsti sieną dirbantiems Latvijos pasienio regionuose. Dirbantiems Suomijoje, bet gyvenantiems Estijoje leista nesilaikyti 14 dienų karantino (ir sugrįžti ne dažniau nei kartą per savaitę). Nuo kovo 25 d. reikalaujama viešose vietose laikytis distancijos ir būti ne daugiau 2 žm. grupėmis. Nuo kovo 27 d. uždaryti prekybos centrai, išskyrus maisto parduotuves, vaistines, telekomunikacijos parduotuves, pašto ir banko skyrius. Taip pat galėjo veikti restoranai, kavinės ir barai, bet tik iki 22 val.

Balandžio 2 d. Estijos parlamente buvo patvirtintas papildomas 2,6 milijardų eurų biudžetas, iš kurių 200 mln. eur – sveikatos apsaugai. Dar kovo 19 d. buvo patvirtintos ekonominės priemonės palaikant įmones iš KredEx, draudimo nuo bedarbystės fondą, mokestines lengvatas – mokesčių atidėjimą, laikiną įmokų į antrąją pensijų pakopą atidėjimą, akcizų mažinimą, tiesioginių išlaidų kompensavimui už kultūrinių ir sporto renginių organizavimą bei negautą pelną. Taip pat numatyta parama savivaldybėms, statybų sektoriui, kelių tiesimui, IT sektoriui, švietimui ir mokslui bei neplaninėms išlaidoms.

Balandžio 8 d. svarstyta Estijos išėjimo iš krizės strategija:
1. Balandžio 20 d. leidžiamas planinis pacientų gydymas.
2. Nuo gegužės 15 d. atkuriama švietimo sistema, kuri iki tol naudojo distancinio mokymo priemones.
3. Nuo gegužės 15 d. atidaromi atvirose erdvėse esantys muziejai, leidžiamos sporto treniruotės.
4. Bus leidžiama registruoti santuokas, švelninami apribojimai paslaugoms ir parduotuvėms bei kavinėms prekybos centruose. Visur išlaikomi reikalavimai higienai, atstumų tarp žmonių laikymuisi.
5. Leidžiamos treniruotės uždarose patalpose, užklasiniai būreliai
6. Bus leidžiama dirbti kavinėms ir restoranams ir po 22 val. ir pardavinėti alkoholinius gėrimus (per visą laikotarpį viešojo maitinimo įstaigos taip ir nebuvo uždarytos).
7. Leidžiami vieši renginiai su ribotu žmonių skaičiumi.
8. Atkurti kalėjimų ir ligoninių lankymą, kino teatrų, baseinų, boulingų ir pan. darbą
9. Paskutiniai draudimai bus panaikinti, kai bus atidarytas laisvas susisiekimas su Saaremos ir kitomis salomis, keltas į Stokholmą ir naktiniai klubai.
Estijoje nuspręsta, kad sugrįžimas prie normalaus gyvenimo kartu reiškia ir pasirengimą naujai galimai susirgimų bangai.

ESTIJA

© 2020 Arvydas Anušauskas. Visos teisės saugomos.