Aptartas Lietuvos ir Švedijos bendradarbiavimas saugumo ir gynybos srityse
Vasario 15 d. krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas susitiko su Švedijos Karalystės ambasadore Lietuvoje Inger Buxton ir aptarė aktualius dvišalio bendradarbiavimo, taip pat Europos Sąjungos bei NATO formatų klausimus.
„Lietuvos ir Švedijos santykiai – puikus bendradarbiavimo pavyzdys: abi šalys turi itin produktyvų bendradarbiavimą įsigijimų srityje“, – susitikime sakė ministras A. Anušauskas.
Pristatydamas Lietuvos dabartinės Vyriausybės prioritetinius darbus ministras išskyrė visuomenės atsparumo stiprinimą. „Švedijos patirtis visuotinės gynybos ir psichologinio atsparumo srityse būtų labai vertinga Lietuvai“, – sakė A. Anušauskas.
Taip pat didelį dėmesį naujoji Lietuvos Vyriausybė skirs nepatikimų gamintojų eliminavimui iš nacionaliniam saugumui svarbių infrastruktūros objektų (įskaitant 5G). Švedija yra priėmusi sprendimus dėl „Huawei“ bendrovės įrangos ribojimo savo 5G tinkluose.
Susitikime buvo sutarta, kad parama Ukrainai, Gruzijai ir Moldovai išlieka prioritetu ir diskusija šiuo klausimu bus tęsiama Šiaurės-Baltijos šalių formate.
Lietuvos ir Švedijos bendradarbiavimas gynybos ir saugumo srityje intensyvus nuo Nepriklausomybės atkūrimo. Iki Lietuvos narystės NATO Švedija Lietuvos kariuomenei teikė įvairiapusę paramą – vykdyti ginkluotės ir įrangos perdavimo, medicinos paramos, jūros ir pakrančių stebėjimo sistemos, oro gynybos bataliono projektai, Lietuvos karininkai tobulinosi Švedijos karo mokyklose.
Lietuva ir Švedija bendradarbiauja dalyvaudamos įvairiuose tarptautiniuose saugumo ir gynybos formatuose – ES bendrosios saugumo ir gynybos politikos rėmuose, Jungtinės Karalystės vadovaujamose Jungtinėse ekspedicinėse pajėgose (JEF), dalyvauja veikloje pagal Šiaurės-Baltijos šalių (NB8), Šiaurės šalių grupės (angl. Northern Group) formatą, kt.
Šiuo metu Lietuvos ir Švedijos kariuomenių bendradarbiavimas plėtojamas tarp atskirų dalinių, artimiausius ryšius palaiko karinės oro ir jūrų pajėgos, karo medicinos tarnybos.
Nuotraukos aut. Alfredas Pliadis (KAM)