Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas spalio 20 d. LDK Butigeidžio dragūnų batalione pasveikino iš misijos Irake sugrįžusius Lietuvos karius. Jiems įteikti ministro medaliai už pavyzdingą tarnybą, pasiaukojimą ir asmeninį indėlį vykdant tarptautinių operacijų užduotis. LDK Butigeidžio dragūnų bataliono karių pagrindu suformuotas Lietuvos kariuomenės pajėgų apsaugos būrys grįžo iš NATO Misijos Irake. Šios nekovinės operacijos tikslas – sustiprinti Irako kariuomenę ir saugumo institucijas, įgalinti jas kovoti su terorizmu, užkirsti kelią grupuotės „Islamo valstybė“ veiklai Irake ir stabilizuoti šalį. 34-ių grįžusių Lietuvos karių būrys apie keturis mėnesius vykdė irakiečių karius rengiančio NATO personalo apsaugą nuo pavienių „Islamo valstybės“ būrių išpuolių.
„Džiaugiuosi, kad visi Lietuvos kariai saugiai grįžo namo iš pastaruoju metu ne itin ramaus Irako, kur Danijos mobiliosios apsaugos kuopos sudėtyje atliko pajėgų apsaugos užduotis. Svarbu pažymėti, kad šio būrio dalyvavimas misijoje ne tik prisidėjo prie Irako stabilumo užtikrinimo ir saugumo pajėgų rengimo, bet ir buvo svarbi Danijos bei trijų Baltijos valstybių bendradarbiavimo karinėje srityje tąsa“, – sakė ministras A. Anušauskas, kuris po vizito LDK Butigeidžio batalione ketvirtadienį taip pat aplankys Krašto apsaugos savanorių pajėgų 3-ąją rinktinę ir Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgas.
Iš Irako grįžusius Lietuvos karius iškilmingos ceremonijos metu taip pat sveikino Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vadas brigados generolas Artūras Radvilas, Lietuvos kariuomenės padalinių vadai, savivaldybės atstovai, karių artimieji. Sveikinimo žodį taręs brg. gen. A. Radvilas paminėjo, kad niekas kario geriau neužgrūdina kaip tokios misijos, kurios priverčia pasitempti ir geriau atrodyti kitų karių akivaizdoje.
Lietuva pradėjo dalyvauti šioje NATO mokymo misijoje Irake 2019 m. pradžioje. Šiais metais Danija priėmė sprendimą sustabdyti dalyvavimą misijoje, todėl naujų karių rotacijų nebeplanuoja ir Lietuva.
Dalyvavimas tarptautinėse operacijose išlieka svarbia Lietuvos įsipareigojimų tarptautiniam saugumui išraiška ir priemone, stiprinančia NATO kolektyvinę bei ES bendrąją saugumo ir gynybos politikas, JT taikos palaikymo pastangas, daugiašalį ir dvišalį karinį bendradarbiavimą.
Lietuva šiuo metu tęsia dalyvavimą septyniose tarptautinėse operacijose ir mokymo misijose: JT operacijoje „Minusma“ Malyje, ES mokymo misijoje Malyje, ES mokymo misijoje Centrinėje Afrikos Respublikoje, ES mokymo misijoje Mozambike, ES jūrų operacijoje „Atalanta“, ES jūrų operacijoje „Irini“ ir NATO operacijoje Kosove KFOR.
Lietuvos kariuomenės / M. Melinytės nuotr.