„Esame istorinių laikų liudininkai. Šie laikai reikalauja, kad būtume pasiryžę veikti atitinkamai. NATO keičia savo laikyseną į modernią priešakinę gynybą – sąjungininkai yra pasiryžę ginti kiekvieną NATO centimetrą. Esu tikras, kad Vilniaus aukščiausiojo lygio susitikimas bus sėkmingas, jis tikrai gali tapti istoriniu“, – sakė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, penktadienį atidaręs Krašto apsaugos ministerijos ir JAV analitinio centro „Atlantic Council“ rengiamą konferenciją Vašingtone.
Konferencija skirta aptarti artėjančio NATO viršūnių susitikimo Vilniuje darbotvarkės klausimus, NATO priešakinės gynybos įgyvendinimą, saugumo stiprinimą Aljanso rytiniame flange. Renginyje ministras pasidalino įžvalgomis apie regiono saugumo situaciją, kolektyvinės gynybos įsipareigojimus, paramą Ukrainai.
„NATO priešakinės gynybos įgyvendinimui mums reikia patikimų karo veiksmų planų su priskirtomis pajėgomis, pasirengusiomis kovoti ir laimėti. Taip pat – saugaus Europos dangaus su daugiau oro gynybos pajėgumų rytinėje Aljanso dalyje. Ne ką mažiau svarbu turėti ir ambicingesnes valstybių investicijas į gynybą, siekiančias bent 2 proc. nuo BVP. Sprendimus dėl to sąjungininkai turi priimti Vilniuje. Tuo pačiu turi nustatytas laikotarpis, per kurį sprendimai turi būti įgyvendinti“, – pabrėžė A. Anušauskas.
Ministras kalbėjo ir apie JAV karinio buvimo Lietuvoje svarbą, Lietuvoje tobulinamą karinę infrastruktūrą ir sąjungininkų karių pratybų sąlygas, stiprinamą kibernetinį saugumą ir bendradarbiavimą su Indijos-Ramiojo vandenyno regiono valstybėmis.
„Euroatlantinė erdvė vis dar nėra taikoje. Galime sugrąžinti taiką, jei ir toliau padėsime Ukrainai siekti pergalės, o taip pat – aktyviai bendradarbiausime su bendramintėmis šalimis visose pasaulio dalyse. Saugumo ir gynybos iššūkius turime įveikti kartu“, – konferencijoje sakė A. Anušauskas.
Konferencija organizuojama kaip dalis esamo bendradarbiavimo projekto „Iki Vilniaus viršūnių susitikimo ir po jo: prioritetai atsinaujinančiam Aljansui“, kurį įgyvendina Krašto apsaugos ministerija ir „Atlantic Council“. Projektu siekiama stiprinti NATO rytinio pakraščio gynybą ir atgrasymą, ieškoti naujų praktinių iniciatyvių, kurios didintų Baltijos šalių regiono gynybą ir saugumą.