Arvydas Anušauskas: „Agresores reikia stabdyti nedelsiant“

Šian­dien su­kan­ka 74-eri me­tai nuo tos die­nos, kai 1940 me­tų rugp­jū­čio 3-ią­ją 20 ma­rio­ne­ti­nio Lie­tu­vos liau­dies Sei­mo įga­lio­ti­nių va­žia­vo į tuo­me­ti­nės So­vie­tų Są­jun­gos cen­trą Ru­si­ją įteik­ti so­vie­ti­nei Aukš­čiau­sia­jai Ta­ry­bai „Dek­la­ra­ci­ją dėl Lie­tu­vos į sto­ji­mo į So­vie­tų Są­jun­gos su­dė­tį“ ir iš­kart gau­ti for­ma­lų su­ti­ki­mą tap­ti dar vie­na SSSR ko­lo­ni­ja.

Oku­pan­tų suo­rga­ni­zuo­ta­me ne­va sa­va­no­riš­ko pri­si­jun­gi­mo far­se da­ly­va­vo ir ne­ma­žai kū­ry­bi­nių as­me­ny­bių – tarp įga­lio­ti­nių bu­vo poe­tė Sa­lo­mė­ja Nė­ris, kul­tū­ros vei­kė­jas, spau­dos ir ra­di­jo dar­buo­to­jas Juo­zas Ba­nai­tis, ra­šy­to­jai Pe­tras Cvir­ka, Liu­das Do­vy­dė­nas, Liu­das Gi­ra, An­ta­nas Venc­lo­va, tuo­me­ti­nio pre­zi­den­to Jus­to Pa­lec­kio žmo­na mo­ky­to­ja Ge­no­vai­tė Pa­lec­kie­nė, ope­ros so­lis­tė Alek­sand­ra Staš­ke­vi­čiū­tė ir ki­ti. Vi­sus juos į po­li­ti­kos aukš­tu­mas iš­kė­lė 1940 me­tų bir­že­lio 15 die­ną ko­mu­nis­ti­nės SSSR įvyk­dy­ta Lie­tu­vos oku­pa­ci­ja, nuo ku­rios pra­ėjus vos mė­ne­siui bu­vo iš­rink­tas ir va­di­na­ma­sis Lie­tu­vos liau­dies Sei­mas. Lie­pos 23 d. jis ir įga­lio­jo gru­pę par­la­men­ta­rų iš Mask­vos par­vež­ti „Sta­li­no sau­lę“. Anks­čiau, kol ne­bu­vo jau šian­die­ni­nės Ru­si­jos anek­suo­tas Kry­mas ir ban­do­ma at­plėš­ti da­lį Ukrai­nos, lie­tu­viams ne­la­bai bu­vo svar­bi ir da­ta prieš sep­ty­nias­de­šimt ket­ve­rius me­tus. Ta­čiau pa­si­kei­tus šian­die­nėms po­li­ti­nėms ap­lin­ky­bėms, vi­sai ki­taip at­ro­do ir 1940-ųjų rugp­jū­čio 3-oji.

Ši da­ta at­sklei­džia vi­są Ry­ti­nės mū­sų kai­my­nės elg­se­nos su ar­ti­miau­siais kai­my­nais niek­šiš­ku­mą ir veid­mai­nys­tę, ku­rios ag­re­so­rė ne­at­si­sa­ko ne­tgi XXI am­žiu­je.

„Ma­ny­čiau, pa­na­šu­mai pir­miau­sia yra su 2014 me­tų ko­vo mė­ne­sį or­ga­ni­zuo­ta Kry­mo anek­si­ja, kai ta­ria­mas re­fe­ren­du­mas bu­vo or­ga­ni­zuo­tas pa­na­šiu tem­pu, kaip ir „rin­ki­mai“ bei oku­pa­ci­ja 1940 me­tais Lie­tu­vo­je“, - dien­raš­čiui LŽ sa­kė is­to­ri­kas dr. Ar­vy­das Anušauskas, Sei­mo Na­cio­na­li­nio sau­gu­mo ir gy­ny­bos ko­mi­te­to na­rys.

Far­so or­ga­ni­za­to­rius – emi­sa­ras iš Maskvos

- Apie 1940 me­tų rugp­jū­čio 3 die­ną, kai 20 Lie­tu­vos ma­rio­ne­ti­nio Sei­mo įga­lio­ti­nių gru­pė ne­va vie­tos liau­dies ma­sių pa­lai­ko­mi nu­va­žia­vo į Mask­vą par­vež­ti „Sta­li­no sau­lės“, bent jau so­vie­ti­niais lai­kais bu­vo ne­ma­žai di­ti­ram­bų su­dė­ti. O kaip iš ti­krų­jų ta „sau­lė“ bu­vo par­vež­ta? - LŽ klau­sė dr.A. Anu­šaus­ko.

- Pa­grin­di­nis Lie­tu­vos oku­pa­ci­jos va­rik­lis bu­vo Mask­vos įga­lio­ti­nis Kau­ne Vla­di­mi­ras De­ka­no­zo­vas. Jo ran­ko­se bu­vo vi­si sver­tai. Jo va­do­vau­ja­ma gru­pė dik­ta­vo vi­sus svar­biau­sius spren­di­mus. Ta­čiau Lie­tu­vo­je jis vei­kė tik pen­kias sa­vai­tes. Ir kai 1940 m. lie­pos 23 d. va­di­na­mo­jo Liau­dies Sei­mo de­le­ga­ci­ja bu­vo su­da­ry­ta, jis pa­li­ko Kau­ną ir iš­vy­ko į Mask­vą. To­liau te­bu­vo tik for­ma­lus anek­si­jos įtei­si­ni­mo cir­kas, ku­ria­me da­ly­va­vo iš Lie­tu­vos at­vy­ku­si de­le­ga­ci­ja.

- Tarp dvi­de­šim­ties įga­lio­ti­nių, 1940 me­tų rugp­jū­čio 3-ąją SSSR Aukš­čiau­sia­jai Ta­ry­bai įtei­ku­sių „Dek­la­ra­ci­ją dėl Lie­tu­vos į sto­ji­mo į So­vie­tų Są­jun­gos su­dė­tį“, bu­vo ne­ma­žai ir kū­ry­bi­nių as­me­ny­bių. Ko­kie mo­ty­vai juos ve­dė bū­ti so­vie­tų su­re­ži­suo­to far­so da­ly­viais?

- Yra daug pri­ra­šy­ta apie Vin­co Krė­vės-Mic­ke­vi­čiaus su­ti­ki­mą 1940-ai­siais me­tais da­ly­vau­ti va­di­na­mo­jo­je Liau­dies vy­riau­sy­bė­je. Mask­vos emi­sa­rui V. De­ka­no­zo­vui bu­vo rei­ka­lin­gi au­to­ri­te­tin­gi vie­tos as­me­nys, kad vi­suo­me­nė pa­ti­kė­tų Liau­dies vy­riau­sy­be ir su­kur­tų iliu­zi­ją, kad dar ne vis­kas pra­ras­ta, kad bus pla­ti au­to­no­mi­ja. Kai ku­rie iš jų bu­vo par­ink­ti iš Lie­tu­vių drau­gi­jos SSSR tau­tų kul­tū­rai pa­žin­ti vei­kė­jų (drau­gi­jos pir­mi­nin­kas bu­vo ra­šy­to­jas V. Krė­vė-Mic­ke­vi­čius, vi­ce­pir­mi­nin­kas – žur­na­lis­tas Jus­tas Pa­lec­kis, ak­ty­vūs vei­kė­jai – ra­šy­to­jai Liu­das Gi­ra, An­ta­nas Venc­lo­va ir kt.), ku­riuos so­vie­ti­nė pa­siun­ti­ny­bė ži­no­jo pa­kan­ka­mai ge­rai. Iliu­zi­jų tu­rė­jo ir da­lis de­le­ga­ci­jos na­rių. Pa­si­trauk­ti jie jau ne­be­ga­lė­jo (ki­ti ir ne­no­rė­jo, nes jiems tos per­mai­nos bu­vo ir pri­im­ti­nos), ta­čiau sa­vo veiks­mais su­tei­kė rei­ka­lin­gą so­vie­ti­za­ci­jos le­ga­lu­mo iliu­zi­ją.

Šian­die­nė Ru­si­ja – dar įžū­les­nė?

- Įga­lio­ti­nius pa­tvir­ti­no per ta­ria­mus 1940 me­tų lie­pos 14-15 die­ną Liau­dies Sei­mo rin­ki­mus iš­rink­ti de­pu­ta­tai. SSSR pro­pa­gan­da skel­bė, kad juo­se da­ly­va­vo dau­giau nei 95 proc. Lie­tu­vos rin­kė­jų, o dau­giau nei 99 proc. iš jų esą lais­va va­lia nu­bal­sa­vo už 79 kan­di­da­tus, ku­rių dau­gu­ma pri­klau­sė iš ko­mu­nis­tų su­da­ry­tai Dar­bo liau­dies są­jun­gai. O kaip rin­ki­mai vy­ko iš ti­krų­jų?

- Mi­nė­ta V. De­ka­no­zo­vo gru­pė lie­pė sku­biai par­eng­ti to­kį rin­ki­mų įsta­ty­mą, kad fak­tiš­kai bū­tų už­ti­krin­ta ko­mu­nis­tų kon­tro­lė rin­ki­mų ei­gai. V. De­ka­no­zo­vo gru­pė ir Lie­tu­vos Ko­mu­nis­tų par­ti­jos Cen­tro Ko­mi­te­to se­kre­to­ria­tas pa­tvir­ti­no rin­ki­mų įsta­ty­mą ir su­da­rė rin­ki­mų ko­mi­si­ją. Rin­ki­mų įsta­ty­me jau bu­vo SSSR kons­ti­tu­ci­jos nor­mos, kad kan­di­da­tus į sei­mą ga­lė­jo kel­ti tik aps­kri­čių “dar­bo žmo­nių” su­si­rin­ki­mai, ku­riuos ren­gė apy­gar­dų rin­ki­mų ko­mi­si­jos. Šiai pro­ce­dū­rai bu­vo skir­tos trys die­nos. Kan­di­da­tų ga­lė­jo bū­ti siū­lo­ma tik tiek, kiek apy­gar­do­je ren­ka­ma at­sto­vų, bal­sa­vi­mas bu­vo pri­va­lo­mas da­rant pa­se žy­mas apie da­ly­va­vi­mą rin­ki­muo­se ir kar­tu su rin­ki­mais pra­dė­jus pir­ma ma­si­nio te­ro­ro kam­pa­ni­ją. Į 79 vie­tas nu­ma­ty­ti 79 kan­di­da­tai pa­si­va­di­nę Lie­tu­vos dar­bo liau­dies są­jun­gos rin­ki­mi­niu blo­ku. Ja­me bu­vo net 38 ko­mu­nis­tai.

Pa­si­tai­kė at­ve­jis, ka­da į Uk­mer­gės apy­gar­dos kan­di­da­tų są­ra­šą bu­vo įra­šy­ta vie­no iš kan­di­da­to pa­var­dė (vie­to­je A. Ba­ko­nis – Jo­nas Aba­ko­nis) ir rin­kė­jams te­ko bal­suo­ti už as­me­nį, ku­rio aps­kri­tai ne­bu­vo.

V. De­ka­no­zo­vo gru­pė for­ma­vo lie­tu­viš­kos su­dė­ties Liau­dies sei­mo vaiz­dą ir ypač griež­tai kon­tro­lia­vo, kad tarp kan­di­da­tų bū­tų kuo ma­žiau tau­ti­nių ma­žu­mų at­sto­vų: bu­vo įra­šy­ti tik 4 žy­dai, 3 len­kai, 2 bal­ta­ru­siai, po 1 ru­są ir lat­vį, o lie­tu­viai su­da­rė dau­gu­mą – 86 proc. Ne­bu­vo rei­ka­lau­ja­ma su­da­ry­ti rin­kė­jų są­ra­šų. Kiek­vie­nas at­ėjęs į rin­ki­mus gau­da­vo la­pe­lius su kan­di­da­tų pa­var­dė­mis, ku­riuo­se bu­vo ga­li­ma at­plėš­ti no­ri­mą kan­di­da­tą ir įdė­ti į vo­ką. Dau­gu­ma at­ėju­sių į rin­ki­mus iš­mes­da­vo tuos la­pe­lius ir ati­duo­da­vo tuš­čius vo­kus. Pra­dė­jus skai­čiuo­ti vo­kų tu­ri­nį, pa­aiš­kė­jo, jog joks „Liau­dies sei­mas“ ne­iš­rink­tas, nes dau­gu­ma ne­su­rin­ko rei­ka­lin­gų bal­sų. To­dėl bu­vo su­skai­čiuo­ti vo­kai, net ne­ži­nant ir ne­skel­biant koks rea­lus jų tu­ri­nys ir koks ti­kras rin­kė­jų skai­čius. Ta­čiau rin­ki­mų fal­si­fi­ka­to­riams tai ir ne­rū­pė­jo.

- Kuo 1940 me­tų far­sas Lie­tu­vo­je pa­na­šus į 2014 me­tų įvy­kius Ukrai­no­je?

- Ma­ny­čiau, pa­na­šu­mai pir­miau­sia yra su 2014 m. ko­vo mėn. or­ga­ni­zuo­ta Kry­mo anek­si­ja, kai ta­ria­mas re­fe­ren­du­mas bu­vo or­ga­ni­zuo­tas pa­na­šiu tem­pu, kaip ir „rin­ki­mai“ ir oku­pa­ci­ja 1940 me­tais Lie­tu­vo­je. Ži­no­ma, prieš tai įve­dus gink­luo­tą­sias pa­jė­gas ir oku­pa­vus te­ri­to­ri­ją. Tuo tar­pu Ry­tų Ukrai­no­je va­di­na­mie­ji re­fe­ren­du­mai bu­vo or­ga­ni­zuo­ti net ne­sis­ten­giant slėp­ti klas­to­čių.

- 1940 me­tų lie­pos 7 d. Mask­vos sta­ty­ti­nis Vals­ty­bės sau­gu­mo de­par­ta­men­to di­rek­to­rius An­ta­nas Snieč­kus pa­tvir­ti­no „Prieš­vals­ty­bi­nių par­ti­jų: tau­ti­nin­kų, vol­de­ma­ri­nin­kų, liau­di­nin­kų, krikš­čio­nių de­mo­kra­tų, jau­na­lie­tu­vių, troc­ki­nin­kų, so­cial­de­mo­kra­tų, ese­rų, šau­lių ir kt. va­do­vau­jan­čio sąs­ta­to lik­vi­da­ci­jos par­uo­šia­mų­jų dar­bų ir ope­ra­ty­vi­nės lik­vi­da­ci­jos pla­ną“. Nuo šiol leis­ta veik­ti tik Dar­bo dar­bo liau­dies są­jun­gai. Ta­čiau iki tol dar ku­rį lai­ką, nors vi­sos ki­tos par­ti­jos jau bu­vo užd­raus­tos, ku­rį lai­ką vei­kė ir Tau­ti­nin­kų par­ti­ja. Ko­dėl jos ne­užd­rau­dė iš kar­to? Ar čia ne­ga­li bū­ti par­ale­lių su šian­die­ni­niais ul­tra­na­cio­na­lis­tais?

- Tu­riu pa­tiks­lin­ti. To­kios Lie­tu­vos dar­bo liau­dies są­jun­gos ti­kro­vė­je ne­bu­vo. Tai te­bu­vo V.De­ka­no­zo­vo drau­ge su Ko­mu­nis­tų par­ti­ja su­kur­ta šir­ma. Rea­liai eg­zis­ta­vo vie­nin­te­lė Ko­mu­nis­tų par­ti­ja. Tau­ti­nin­kų są­jun­ga taip pat bu­vo užd­raus­ta pra­ėjus vos ke­lioms die­noms po oku­pa­ci­jos - bir­že­lio 19 d., o bir­že­lio 25 d. le­ga­li­zuo­ta Ko­mu­nis­tų par­ti­ja. Kai bu­vo vyk­do­ma pir­mo­ji ma­si­nio te­ro­ro ak­ci­ja ir ma­siš­kai su­ima­mi įvai­rių or­ga­ni­za­ci­jų na­riai (lie­pos 10-17 d.), tai nė vie­nos le­ga­liai vei­kian­čios ne­ko­mu­nis­ti­nės or­ga­ni­za­ci­jos jau ne­bu­vo. Ta­čiau ži­no­ma, kad bu­vo žmo­nių, ku­rių ne­pa­si­ten­ki­ni­mas An­ta­no Sme­to­nos val­džia bu­vo iš­nau­do­tas.

Ag­re­so­riams nuo­lai­džiau­si nevalia

- Sa­vo rugp­jū­čio 3 die­nos kal­bo­je Mask­vo­je tuo me­tu no­mi­na­laus pre­zi­den­to par­ei­gas Lie­tu­vo­je ėjęs J. Pa­lec­kis sa­kė, kad esą rink­da­ma į Liau­dies Sei­mą ko­mu­nis­tų kan­di­da­tus, Lie­tu­va esą par­eiš­kė pro­tes­tą „tai prieš­in­gai liau­džiai su­pu­vu­siai sme­to­niš­kų val­do­vų po­li­ti­kai“. Kiek ne­igia­mos nuo­tai­kos A. Sme­to­nos val­dy­mo lai­kams ga­lė­jo tu­rė­ti įta­kos tuo­me­ti­niam Lie­tu­vos pa­si­rin­ki­mui?

- Kiek­vie­no­je su­ve­re­nio­je vals­ty­bė­je, net jei tai de­mo­kra­ti­nė sant­var­ka (ir jei tai au­to­ri­ta­ri­nė val­džia), yra ne­pa­ten­kin­tų val­dy­mu. Lie­tu­va ne­bu­vo jo­kia iš­im­tis. Ta­čiau kai kė­si­na­ma­si į vals­ty­bin­gu­mo pa­grin­dus, tai ga­li­ma va­din­ti jau ki­tais žo­džiais, ir 1940 me­tais bu­vęs da­lies žmo­nių ne­pa­si­ten­ki­ni­mas (ypač iš­gy­ve­nu­sių 4-ojo de­šimt­me­čio vi­du­ry­je eko­no­mi­nę kri­zę) nie­ko ne­kei­tė ir ne­ga­lė­jo pa­keis­ti. Po oku­pa­ci­jos ir anek­si­jos Lie­tu­vos žmo­nių eko­no­mi­nė ir so­cia­li­nė pa­dė­tis stip­riai pa­si­kei­tė į blo­gą­ją pu­sę (na­cio­na­li­za­ci­jos, užs­lėp­ta be­dar­bys­tė, nu­sa­vin­tos san­tau­pos, mil­ži­niš­ka inf­lia­ci­ja, de­fi­ci­tai, te­ro­ras ir t.t.), ta­čiau tai ne­tu­rė­jo jo­kios įta­kos oku­pan­tų val­džiai.

- Ko­dėl kai ku­rie Lie­tu­vos is­to­ri­kai šian­dien no­ri įbruk­ti nuo­mo­nę, kad 1940 me­tų Lie­tu­vos in­kor­po­ra­vi­mas į SSSR bu­vo ne mū­sų vals­ty­bės oku­pa­ci­ja, o tik­tai anek­si­ja? Koks skir­tu­mas tarp apib­rė­ži­mų?

- Pir­miau­sia ne­ga­li­ma pa­bėg­ti nuo fak­tų. Ka­ri­nė oku­pa­ci­ja bu­vo fak­tas. 1940 m. bir­že­lio 4-7 d. tri­jų ka­ri­nių apy­gar­dų ka­riuo­me­nė bu­vo “mo­ky­mų” pre­teks­tu tel­kia­ma Lie­tu­vos pa­sie­ny­je tie­sio­gi­nei in­va­zi­jai. 1940-ųjų bir­že­lio 10 die­ną prie ry­ti­nės Lie­tu­vos sie­nos su­si­tel­kė ka­ri­nės so­vie­tų pa­jė­gos – du ka­va­le­ri­jos kor­pu­sai, dvy­li­ka šau­lių di­vi­zi­jų, ke­tu­rios tan­kų bri­ga­dos. Ko­vi­nė­je par­eng­ty­je įsa­ky­mo lau­kė 221 260 ka­rių, 1513 tan­kų, 245 šar­vuo­čiai, 1140 ka­ro lėk­tu­vų ir 2946 mi­nos­vai­džiai bei pa­tran­kos. Vi­sa­me Bal­ti­jos ša­lių pa­sie­ny­je ir jo­se pa­čio­se bu­vo su­telk­ta 435 000 ka­rių su 3000 tan­kų, 8000 pa­būk­lų, 2061 lėk­tu­vų. Bir­že­lio 15 d. 15 val. So­vie­tų Są­jun­gos ka­riai per­žen­gė Lie­tu­vos sie­ną. Apie 19 val. Rau­do­no­sios ar­mi­jos tan­kai jau bu­vo Kau­ne, kur ap­su­po Pre­zi­den­tū­rą, Vy­riau­sy­bę, Lie­tu­vos ban­ką ir ki­tas vy­riau­sy­bi­nes įstai­gas. So­vie­ti­nė ka­riuo­me­nė oku­puo­da­ma Bal­ti­jos ša­lis ne­te­ko 58 ka­rių žu­vu­siais (15 nu­si­žu­dė, 15 nu­sken­do ir 28 žu­vo) ir 158 su­žeis­tais pa­bai­gė in­va­zi­jos pro­ce­są. Tik įvyk­džius ka­ri­nę oku­pa­ci­ją bu­vo pra­dė­tas anek­si­jos pro­ce­sas pa­si­tel­kiant ko­la­bo­ran­tus ir ins­ce­ni­zuo­jant bei klas­to­jant įvai­rius tei­si­nius pro­ce­sus.

- Vi­siems aiš­ku, kad di­džiau­sia da­li­mi tuo­me­ti­nį Lie­tu­vos li­ki­mą nu­lė­mė tarp­tau­ti­nė pa­dė­tis, par­an­ki dik­ta­to­rių Jo­si­fo Sta­li­no ir Adol­fo Hit­le­rio re­ži­mams iki­ka­ri­nė Va­ka­rų lai­ky­se­na. Ar ga­li­me su­ras­ti par­ale­lių su šian­die­na? Ir kur ta ri­ba, ku­rią per­žen­gus ga­lė­tų pa­si­kar­to­ti 1940 me­tais įvy­ku­si Lie­tu­vos tra­ge­di­ja?

- Ma­ny­čiau, kad Lie­tu­vos pa­dė­tis 1940 ir 2014 me­tais ra­di­ka­liai ski­ria­si. Jų ne­įma­no­ma ly­gin­ti. Ta­čiau eg­zis­tuo­ja vie­nas ne­di­de­lis pa­na­šu­mas. 1936-1938 me­tais vie­ną ag­re­so­rių - Vo­kie­ti­ją - bu­vo ga­li­ma su­stab­dy­ti, jei tarp­tau­ti­nė bend­ruo­me­nė ne­bū­tų ig­no­ra­vu­si ne­ri­mą ke­lian­čių ženk­lų ir bū­tų lai­ku įjun­gu­si stab­dy­mo me­cha­niz­mą. 1939-1940 me­tais tą pa­da­ry­ti bu­vo pra­ktiš­kai ne­įma­no­ma – Sta­li­nas ir Hit­le­ris jau bu­vo pa­si­da­li­nę Eu­ro­pą. Tad iš­mok­ta pa­mo­ka yra svar­bi – ag­re­so­res rei­kia stab­dy­ti ne­del­siant, ne­duo­ti lai­ko jiems su­stip­rė­ti. Vien tik ag­re­so­rių užg­rob­tų te­ri­to­ri­jų ne­pri­pa­ži­ni­mo pro­ce­sas nie­ko ne­kei­čia - sank­ci­jos tu­ri bū­ti griež­tos ir adek­va­čios grės­mei, o bend­ra­dar­bia­vi­mas su ag­re­sy­via vals­ty­be tu­ri bū­ti mak­si­ma­liai ap­ri­bo­tas.

FAKTAI

Vla­di­mi­ras De­ka­no­zo­vas - so­vie­ti­nės vals­ty­bės bu­de­lis, il­ga­me­tis sta­li­ni­nės slap­to­sios po­li­ci­jos (NKVD) vir­ši­nin­ko pa­va­duo­to­jas. Gi­mė 1898 me­tais Ba­ku (Azer­bai­dža­nas) ar­mė­nų šei­mo­je. Nuo 1921 m. dir­bo Azer­bai­dža­no ypa­tin­go­jo­je ko­mi­si­jo­je (ČK), čia su­si­pa­ži­no su bū­si­mu NKVD vir­ši­nin­ku Lav­ren­ti­ju­mi Be­ri­ja ir ta­po jo sta­ty­ti­niu. 1923–1938 m. Gru­zi­jos vals­ty­bi­nės po­li­ti­nės val­dy­bos dar­buo­to­jas, Gru­zi­jos Ko­mu­nis­tų Par­ti­jos Cen­tro Ko­mi­te­to se­kre­to­rius, Gru­zi­jos Liau­dies Ko­mi­sa­rų Ta­ry­bos pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­jas. 1938 m. L. Be­ri­jos pa­siū­ly­mu įsi­dar­bi­no NKVD. 1938–1939 m. dir­bo NKVD gu­la­gų val­dy­bo­je L. Be­ri­jos pa­va­duo­to­ju. 1939 m. ta­po už­sie­nio rei­ka­lų liau­dies ko­mi­sa­ro Via­čes­la­vo Mo­lo­to­vo pa­va­duo­to­ju. 1940 m. bir­že­lio 15 d. kaip Mask­vos ypa­tin­gas įga­lio­ti­nis at­vy­ko į Lie­tu­vą. Čia jis tu­rė­jo pa­si­rū­pin­ti ma­rio­ne­ti­nės „Liau­dies vy­riau­sy­bės“ su­da­ry­mu ir tei­sė­to Lie­tu­vos in­kor­po­ra­vi­mo į SSRS re­gi­my­be.

Vė­liau dir­bo dip­lo­ma­ti­nį dar­bą Ber­ly­ne. 1946 m. vėl pa­skir­tas TSRS už­sie­nio rei­ka­lų mi­nis­tro pa­va­duo­to­ju, ta­čiau 1947 m. iš šių par­ei­gų pa­ša­lin­tas. Pa­skir­tas į Vi­sa­są­jun­gi­nį ra­di­jo ko­mi­te­tą ad­mi­nis­tra­ci­nės-ūki­nės val­dy­bos vir­ši­nin­ku. 1953 m. L. Be­ri­jos pa­skir­tas Gru­zi­jos SSR vi­daus rei­ka­lų mi­nis­tru.

1953 m. bir­že­lio 26 d. bu­vo su­im­tas L. Be­ri­ja, ne­tru­kus tas pat li­ki­mas iš­ti­ko ir V. De­ka­no­zo­vą. Jis ap­kal­tin­tas tuo, kuo il­gą lai­ką kal­ti­no sa­vo prieš­us ar ne­tgi prieš­ais ta­pu­sius bu­vu­sius bend­ra­žy­gius - vals­ty­bės iš­da­vi­mu, te­ro­ris­ti­nių ak­tų vyk­dy­mu bei da­ly­va­vi­mu an­ti­so­vie­ti­nė­je iš­da­vi­kų gru­puo­tė­je ir nu­teis­tas mir­ties baus­me. 1953 m. gruo­džio 23 d. Mask­vo­je, Liu­bian­kos ka­lė­ji­me kar­tu su L. Be­ri­ja ir ki­tais sau­gu­mo or­ga­nų vei­kė­jais V. De­ka­no­zo­vas bu­vo su­šau­dy­tas.

© 2024 Arvydas Anušauskas. Visos teisės saugomos.
Save
Cookies user preferences
We use cookies to ensure you to get the best experience on our website. If you decline the use of cookies, this website may not function as expected.
Accept all
Decline all
Skaityti daugiau
Statistiniai
Google Analytics
Sutinku